Κι άλλη νίκη για την Εθνική Γυναικών του Αλέκου Δάγλα

Με πολύ καλή απόδοση και πάθος η Εθνική ομάδα Γυναικών Μπάσκετ υπό την καθοδήγηση του Αλέκου Δάγλα καθυπόταξε την σκληροτράχηλη Λετονία, στο πιο κρίσιμο έως τώρα παιχνίδι του ομίλου της για την πρόκριση στο Ευρωμπάσκετ του 2013. Μετά το εκρηκτικό δεύτερο 10/λεπτο (σκορ 21-9 για την Εθνική μας), το παιχνίδι έγινε γκραν γκινιόλ μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, όχι για την νίκη, όσο για την κάλυψη της διαφοράς των 17 πόντων με τους οποίους είχαμε ηττηθεί στην Ρίγα, ώστε να έχουμε το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Τελικά κάποια λάθη και η ατυχία στα τελευταία λεπτά δεν επέτρεψαν την διαφορά να ξεφύγει, παρότι είχε φτάσει και στους 19 πόντους.

Τελικό σκορ Ελλάδα- Λετονία: 63-49 (για ένα 3/ποντο…)

Πρώτη σκόρερ για την Ελλάδα: Σωτηρίου-13π. (και 8 ρημπάουντ)

5. Λουξεμβούργο 0-6,  6β.

Δεδομένου ότι η Ελλάδα έχει ακόμα δύο ματς, με την Ιταλία (την Τετάρτη) και το αδύναμο Λουξεμβούργο, υπάρχουν ακόμα σοβαρές ελπίδες για την πρόκριση. Αλέκο γερά!