Κυπελλούχος Ελλάδας με τον Πρωτέα ο Αλέκος Δάγλας !

Ναι!!! Τα κατάφερε ο Μεγανησιώτης κόουτς Αλέκος Δάγλας με την γυναικεία ομάδα του Πρωτέα Βούλας να σπάσει όλα τα προγνωστικά και να σηκώσει το πολυπόθητο τρόπαιο του Κυπέλλου Ελλάδας 2013 στον Βόλο, με αντίπαλους 3 μεγάλες ομάδες της Α1!

Στον τελικό με τον ΠΑΟΚ έγινε ένα δυνατό και αγωνιώδες ματς. Ο Πρωτέας πήρε πολύ γρήγορα προβάδισμα στον αγώνα,  κυρίως λόγω της σφιχτής του άμυνας (άλλοτε ζων-πρες, άλλοτε μαν-του-μαν, άλλοτε ζώνη προσαρμογής), τον έλεγχο των ρημπάουντ, αλλά και την εντυπωσιακή εμφάνιση της Μαγαλιού. Στο 3ο δεκάλεπτο κάποια λάθη στην άμυνα και η αστοχία των παικτριών του Αλέκου, επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να ψαλιδίσει την διαφορά και να πάρει κεφάλι 4′ πριν το τέλος, κάνοντας το ματς γκραν-γκινιόλ. Τρομερό λάθος σε λέι απ από τον ΠΑΟΚ και καλάθι στα 2 δευτερόλεπτα(!) από την Μαγαλιού πήγε τον Πρωτέα και τον Αλέκο στον έβδομο ουρανό! Τελικό σκορ ΠΑΟΚ-ΠΡΩΤΕΑΣ=50-52!

Να σημειωθεί ότι για πρώτη φορά στην ιστορία του γυναικείου μπάσκετ,  ομάδα Α2 κατακτά το κύπελλο !

ΑΞΙΟΣ ΑΛΕΚΟ ! ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ! Όπως επίσης και στο Βησσαρίωνα Κονιδάρη που ανήκει στο τεχνικό τιμ του Πρωτέα !

Όλο το φιλμ του αγώνα:
Το womensports.gr βρίσκεται όπως πάντα στο κλειστό της Ν. Ιωνίας του Βόλου για να σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα…

Σουτ της Σταμολάμπρου 15-18

Η Φασούλα διεκδικεί και παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ πετυχαίνει και το καλάθι 15-20

Η Σταμολάμπρου απαντά με όμορφη προσπάθεια 17-20

Τάιμ άουτ ζητά ο Δάγλας 7:55 πριν το ημίχρονο

Σουτ της Σταμολάμπρου από το πλάι 19-20

Η Νικολοπούλου κάνει το μπάσιμο 19-22

Η Αυτζή χάνει τη μπάλα από τη Μπαρμπερίδου και η Μαγαλιού ολοκληρώνει την αντεπίθεση 19-24

Κι άλλο κλέψιμο από τον Πρωτέα η Μαγαλιού ανακόπτεται με φάουλ και εκτελεί βολές

Παυλοπούλου και Βλάχου αντί Φασούλα και Δασκαλοπούλου

Εύστοχη στις βολές η Μαγαλιού 19-26

Σουτ της Βασιλειάδου από μέση απόσταση 21-26

Πατώντας τη γραμμή η Βασιλειάδου κάνει το 23-26

Σουτ της Αυτζή 25-26

Τάιμ άουτ ζητά ο Δάγλας 3:49 πριν τη λήξη μιας και βλέπει ότι ο ΠΑΟΚ έχει ανέβει και βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής

Η Νικολοπούλου κόβεται εντυπωσιακά από τη Ντεσρος αλλά στη συνέχεια της φάσης πετυχαίνει το καλάθι 25-28

Μία βολή από τη Σταμολάμπρου 26-28

Ατομική προσπάθεια της Νικολοπούλου 26-30

Η Δασκαλοπούλου κάνει τη διείσδυση 26-32

Κλέβουν οι παίκτριες του Πρωτέα και η Δασκαλοπούλου ολοκληρώνει τον αιφνιδιασμό 26-34

Στυλιαρα αντί Μπαρμπερίδου

Τάιμ άουτ από το Μελετιάδη ελάχιστα δευτερόλεπτα για τη λήξη του ημιχρόνου

Τέλος ημιχρόνου 26-34

Πρώτη σκόρερ για τον Πρωτέα η Μαγαλιού με 10 ενώ 9 έχει η Βλάχου, από τον ΠΑΟΚ 8 έχει η Βασιλειάδου και 7 η Σταμολάμπρου

Μία βολή από τη Ντεσρος 35-41

Φάουλ της Ντεσρος στη Νικολοπούλου που παραμένει πεσμένη στο παρκέ και δείχνει να έχει χτυπήσει

Τρίποντο από την Αυτζή και ο ΠΑΟΚ περνάει μπροστά 48-46 ακόμα 4 λεπτά

Η Σπανίδου έχει πάρει φωτιά τα τελευταία λεπτά και πετυχαίνει ακόμα ένα καλάθι 50-46 ακόμη 3:16

Μία εύστοχη βολή απο την Παυλοπούλου 50-47

Καλή άμυνα από τον ΠΑΟΚ και η μπάλα βγαίνει εκτός με επίθεση στον ΠΑΟΚ ακόμη 1:52

Η Γιαννοπούλου αστοχεί υπό πίεση και ο Πρωτέας Βούλας κερδίζει με σκορ 50-52

Ο Πρωτέας Βούλας είναι Κυπελλούχος Ελλάδος 2012-2013 και οι παίκτριες του Δάγλα πανηγυρίζουν έξαλλα με το κοινό τους

Η …»ΑΛΕΠΟΥ» ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ!

Ιστορία έγραψε ο Πρωτέας που έγινε η μόνη ομάδα Α2 που σηκώνει το Κύπελλο Ελλάδος βάζοντας έτσι τα γυαλιά στις ομάδες τις Α1 και κυρίως στις δύο μεγάλες που σχεδόν όλοι θεωρούσαν ακλόνητα φαβορί για την κατάκτηση του Κυπέλλου.

Η αλεπού των πάγκων Αλέκος Δάγλας παρέδωσε για μία ακόμη φορά μαθήματα προπονητικής όμως σήμερα είχε απέναντί του έναν πολύ διαβασμένο Ευρυπίδη Μελετιάδη που παραλίγο να πάρει την κούπα μαζί του στη Θεσσαλονίκη.
Ο Πρωτέας είχε το  ελαφρύ προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού με Δασκαλοπούλου και Μαγαλιού να δίνουν και πάλι ρεσιτάλ όμως ο ΠΑΟΚ 3 λεπτά πριν το τέλος πέρασε μπροστά στο σκορ. Και ενώ οι Θεσσαλονικιές ήταν 4 πόντους μπροστά 3 λεπτά πριν το τέλος, ο Πρωτέας έκανε την ανατροπή και η Δασκαλοπούλου με τρίποντο ισοφάρισε 50-50 στα 48 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Η Ντεσρος έχασε ένα φαινομενικά πολύ εύκολο για την κηκε την κλάση της λέι απ και στην επόμενη φάση η Μαγαλιού εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία στην άμυνα του ΠΑΟΚ αφήνοντας τη μπάλα στο καλάθι και κάνοντας το 50-52 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ μιας και στην τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ στα 2 δευτερόλεπτα το σουτ της Γιαννοπούλου υπό πίεση δεν βρήκε στόχο.

Ξέφρενοι πανηγυρισμοί των παικτριών του Πρωτέα Βούλας μαζί με τους ιδιαίτερα εκδηλωτικούς φιλάθλους τους στην κερκίδα.

MVP του final 4 αλλά και 1η σκόρερ η Τούλα Μαγαλιού ενώ ο Αλέκος Δάγλας διεύρυνε το ρεκόρ του με 6 συμμετοχές σε final 4 και 4 κατακτήσεις Κυπέλλου.

ΠΑΟΚ (Μελετιάδης): Σταμολάμπρου 12 (1), Αυτζή 5 (1τρ. 4ασ.), Σπανίδου 11 (1), Γιαννοπούλου 6, Βασιλειάδου 14 (1), Ντεσρος 2 (14ριμπ.)

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Δάγλας): Δασκαλοπούλου 14 (2τρ. 9ριμπ.), Μαγαλιού 15 (2τρ. 3ασ. 3κλ.), Μπαρμπερίδου 3 (1τρ. 3κλ.), Παυλοπούλου 1, Φασούλα 2, Νικολοπούλου 8, Στυλιαρα, Βλάχου 9, Τετενέ