Μνημόνιο και στο ποδόσφαιρο…

Μνημόνιο στη ζωή, μνημόνιο και στο ποδόσφαιρο. Διαβάστε το ρεπορτάζ από την χθεσινή ήττα της Εθνικής μας από τους σαφώς ανώτερους Γερμανούς:

Αντίο είπε απόψε η Εθνική μας από το Euro 2012 από την προημιτελική φάση έχοντας σαν αντίπαλο την αναμφισβήτητα ισχυρή Γερμανία.

Η Εθνική Ελλάδας πάλεψε, αλλά δεν κατάφερε να αντισταθεί στην ποδοσφαιρική ανωτερότητα της Γερμανίας. Οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος βρέθηκαν πίσω στο σκορ και άγγιξαν το όνειρο τη στιγμή που ισοφάρισαν, ωστόσο η συνέχεια έφερε τα «πάντσερ» να σκοράρουν ακατάπαυστα και να πανηγυρίζουν την πρόκριση στους «4» του Euro 2012, με το σκορ στο τελικό 4-2. Ο Γιώργος Σαμαράς είχε ισοφαρίσει προσωρινά για την εθνική μας στο 55΄, ενώ στο 89΄ ο Σαλπιγγίδης με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Οι Λαμ (39΄), Κεντίρα (61΄), Κλόζε (68΄), Ρόις (74΄) πέτυχαν τα γκολ των νικητών, οι οποίοι στην τετράδα θα αντιμετωπίσουν την Αγγλία ή την Ιταλία.

Χαμόγελα, αλλά και λύπη επικράτησε στο γήπεδο του Γκντανσκ, που διεξήχθη ο αγώνας Ελλάδα- Γερμανία για το euro.

Οι φίλαθλοι της Εθνικής Ελλάδος παρά το δυσάρεστο για την Ελλάδα αποτέλεσμα 4-2 δεν σταμάτησαν μέχρι τέλους να εμψυχώνουν τους παίκτες, ενώ τα ευφάνταστα συνθήματα σε πανό δεν έλειψαν για άλλη μια μέρα.

Ιδιαίτερη εντύπωση προκάλεσε η… κούκλα Μέρκελ με το νούμερο 69.

Με 4-2 έχασε η Ελλάδα από τη Γερμανία, αφού προηγουμένως ισοφάρισε στο Γκντάσκ, στον μεγάλο προημιτελικό του EURO 2012!

Την Εθνική μας εμψύχωσαν περισσότεροι από 5.000 Έλληνες, που  ήρθαν από κάθε σημείο της υφηλίου για να της  συμπαρασταθούν στη μεγάλη ποδοσφαιρική – και όχι μόνο – μάχη.

Η σύνθεση της εθνικής μας ομάδας:   Σηφάκης, Τζαβέλλας,Τοροσίδης, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος,  Μάκος, Μανιάτης,  Κατσουράνης, Σαμαρά, Σαλπιγγίδης, Νίνης.

Η σύνθεση της Γερμανίας: Νόιερ, Μπόατενγκ, Χούμελς, Μπάντστουμπερ, Λαμ, Κεντίρα, Σβάινσταϊγκερ, Ρόιζ, Εζίλ, Σούρλε, Κλόζε.

Διαιτητής ο Νταμίρ Σκόμινα (Σλόβενία)

Οι κυριότερες φάσεις:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

5 ‘ Ακυρώνεται σωστά σαν οφσάιντ γκολ της Γερμανίας με τον Κλόζε, ύστερα από ασθενή απόκρουση του Σηφάκη, που τραυματίσθηκε  στη φάση

​​​9 «Μπάσιμο» του Σαλπιγγίδη στη μεγάλη περιοχή, αλλά τελικά δεν καταφέρνει να κρατήσει τη μπάλα

11′ Άτσαλη σέντρα του Κατσουράνη  δεν βρίσκει τον Σαλπιγγίδη

12′ Σουτ άουτ του Ρόιζ  ​​

14′ Κίτρινη κάρτα στον Σαμαρά για αντικανονικό μαρκάρισμα

21′ Μπαλιά του Νίνη στον Κατσουράνη που έμπαινε μόνος του στην περιοχή, ανακόπτεται τη τελευταία στιγμή

24′ Αποκρούει σε κόρνερ ο Σηφάκης πλασέ του Ρόιζ

25′ Νέα απόκρουση του Σηφάκη σε κόρνερ σε σουτ του Ρόιζ

26′ Σε σέντρα του ο Ρόιζ δεν βρίσκει τον Κλόζε πολύ κοντά στην ελληνική εστία

27′ Συνεχίζεται το σφυροκόπημα: νέο  σουτ του  Ρόιζ άουτ

28′ Τελευταία στιγμή κόβει ο Νόιερ μπαλιά του Κατσουράνη για τον Σαλπιγγίδη,  που έβγαινε σε τετ α τετ

32′ Σουτ του Νίνη, αποκρούει ο Νόιερ

34′ Πλασέ  του Σούρλε άουτ

36′ Δυνατό σουτ του Κεντίρα, αποκρούει ο Σηφάκης και εν συνεχεία διώχνει ο Μάκος

39′ Ο Λαμ με σουτ πετυχαίνει γκολ. Γερμανία- Ελλάδα 1-0…

45+1 Σουτ του Σίρλε άουτ

Β’  Ημίχρονο

46′ Δύο αλλαγές ο Σάντος στην έναρξη του ημιχρόνου: ο Φωτάκης στη θέση του Νίνη και ο Γκέκας στη θέση του Τζαβέλλα

53′ Αντεπίθεση για την εθνική μας, τελευταία στιγμή κόβεται ο Γκέκας

55′ Θαυμάσια επέλαση του Σαλπιγγίδη, σέντρα και ο Σαμαράς 1-1!

60′ Ο «ξεχασμένος» στην άμυνα Κεντίρα  κάνει το 2-1!

62′ Καλό σουτ του Γκέκα αλλά άουτ

65′ Κεφαλιά άουτ του Παπαδόπουλου

67′ Ο Κλόζε με κεφαλιά μετά από κακή έξοδο του Σηφάκη κάνει το 3-1!

68΄Παραλίγο 4-1 για τη Γερμανίας με τον Οζίλ,  αλλά ο Σηφάκης αποκρούει

74′ Το 4-1 είναι γεγονός τώρα για τη Γερμανία, με τον Ρόιζ

83′ Σουτ του Φωτάκη αποκρούει ο Νόιερ

84′ Επέλαση Σαμαρά μέσα στη μεγάλη περιοχή αλλά κόβεται

85′ Αποκρούει σουτ του Οζίλ ο Σηφάκης

87΄Πέναλτι ο Σαλπιγγίδης  και 4-2!