Μεγανήσι… Μέσα από τη ματιά μου !
Λίγα λόγια γραμμένα εδώ και πολύ καιρό που περιγράφουν τις εικόνες, τις γεύσεις τα αρώματα την ιστορία, σε κάθε βήμα σε κάθε γύρισμα του βλέματος… Σαν πορτραίτο κρεμασμένο συνεχώς μπροστά στα μάτια μου. Στη συνέχεια ήρθε η ιδέα ενός τραγουδιού που θα το «κρατούσαν» όσοι εκφράζονταν μέσα από αυτό.
Με την ευκαιρία μιας εκδήλωσης ο Στάθης τα έντυσε με μουσική, κι η φωνή της Χριστίνας μετέφερε το συναίσθημα. Δυστυχώς η Χριστίνα εκείνο το βράδυ έλειπε κι ο Τέλης προσφέρθηκε να την αντικαταστήσει… Υστερα με την βοήθεια του Νίκου ηχογραφήσαμε την προσπάθεια, όμως το ακουστικό αποτέλεσμα δεν μας ικανοποίησε και γι αυτό το απορρίψαμε. Αδικούσε πολύ τη φωνή, τα λόγια χάνονταν κι η μουσική σκορπούσε παντού… Δεν είμασταν και ειδικοί…. Μας έλειπαν βλέπετε πολλά για κάτι τέτοιο. Κι έμεινε εκεί…
Ψάχνοντας στο αρχείο μου έπεσα πάνω στους στίχους κι είπα να τους κάνω εικόνα και το αντίστροφο. Χρησιμοποίησα τη μουσική του Στάθη με νέα ηχογράφηση κι αφού παιδεύτηκα πολύ με το movie maker (πρόγραμμα) …δείτε το Μεγανήσι «Μέσα από τη ματιά μου « κάποια στιγμή της ημέρας η της νύχτας που θα είστε χαλαροί και έτοιμοι να ταξιδέψετε ως τη μικρή μας γειτονιά….
Φωτογραφίες: Νίκος Ζαβιτσάνος, Γιώργος Κονιδάρης, Τάσος Δάγλας και από το διαδίκτυο.
Στάθης: Στάθης Πολίτης, Χριστίνα: Χριστίνα Πολίτη, Τέλης: Τέλης Λάζαρης,
Νίκος: Νίκος Ζαβιτσάνος
16 Οκτωβρίου 2014 @ 17:33
Απλα υπεροχο!Συγχαρητηρια παιδια!
16 Οκτωβρίου 2014 @ 17:50
‘Ο,τι και να πω είναι λίγο..Χίλια μπράβο και χίλια ευχαριστώ επειδή βούρκωσα, βλέποντάς το..μακάρι κάποια στιγμή να ακούσουμε και κάποιον να το τραγουδάει..
16 Οκτωβρίου 2014 @ 20:24
Yπεροχο σας αξιζει ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!
16 Οκτωβρίου 2014 @ 20:43
Πολλά συγχαρητήρια σε όλους σας!!!!! Απλά .. ΤΕΛΕΙΟ!!!
16 Οκτωβρίου 2014 @ 23:51
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ,,, ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΚΕΙ ,,,,, ΖΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ ΜΑΣ ,,, ΕΛΛΗ ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΠΡΑΒΟ,,,, ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΤΑΘΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΑΥΜΑΣΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ ΟΝΕΙΡΙΚΗ ΤΑΞΙΔΙΑΡΙΚΗ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ…….. ΦΙΛΙΑ ΣΤΟ ΝΗΣΙ..
17 Οκτωβρίου 2014 @ 19:54
Απλά:Τελειο!!!!Μπραβο σε όλους σας Ελλη μου.Με γυρίσατε στα παιδικά μου χρόνια,τότε που το ΧΩΡΙΟ μας ήταν αυθεντικό κι αληθινό κι όλοι μας μια παρέα.Φοβεροι οι στίχοι σου και η διάλεκτος μας(μου θύμισες την γιαγιά μου) και η μουσική του Σταθη εξαιρετική!!!!!!!φιλια πολλά!!!!!!!!!
18 Οκτωβρίου 2014 @ 12:53
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΕΛΛΗ .ΕΧΟΥΜΕ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ .ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ .ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!